Jak wybrać lornetkę?

(3)
Skomentuj
Chcesz kupić lornetkę, ale nie wiesz, jak ją wybrać? Zapoznaj się z naszymi radami, które pomogą ci dokonać wyboru.
 

> Lornetki do różnych sposobów użytkowania

 
Lornetka bardzo ci się przyda w wielu sytuacjach: na łonie natury - do obserwacji ptaków i roślinności, do obserwacji astronomicznych. Będzie źródłem radości dla dzieci, które nauczą się odkrywać otaczający je świat. 
 
W podróży, podczas pieszej wycieczki, nad morzem i w górach niezwykle kompaktowe i lekkie lornetki Orao łatwo schowasz do plecaka.
 
W zależności od zastosowania będziesz potrzebować określonego powiększenia i lekkości. Różnice cen między poszczególnymi lornetkami uwarunkowane są głównie ich mocą i łatwością użytkowania. Niektóre modele posiadają system regulacji lub są wodoodporne. Zalecamy dokonanie wyboru w zależności od potrzeb.
 

Kolorowe lornetki Orao bez regulacji to lornetki turystyczne i rekreacyjne. Są bardzo lekkie i bardzo łatwe w użytkowaniu, a ich żywe kolory spodobają się dzieciom.

 

> Liczby: powiększenie i obiektyw lornetki

 
Wybierając lornetkę, powinieneś zwrócić uwagę na dwie ważne, charakteryzujące ją wartości liczbowe. Wskazania te określają powiększenie i średnicę soczewek. Przyjrzyjmy się na przykład lornetce, na której widoczne są następujące dane liczbowe: 

 

10X25

 

Pierwsza liczba - 10 - oznacza współczynnik powiększenia lornetki. Powiększenie pozwala zwiększyć rozmiar odległego obiektu. Jeśli oglądasz odległy obiekt przez lornetkę, wydaje się on 10 razy bliższy niż wtedy, gdy patrzysz na niego gołym okiem. .

 

Przykład:

 

Druga liczba - 25 - oznacza średnicę obiektywu. Im jest ona wyższa, tym większe pole widzenia, tym więcej światła zbiera soczewka i tym ładniejszy jest obraz. Ale uwaga! Im większa średnica, tym cięższa lornetka i tym więcej miejsca zajmuje. 

 

Przy identycznym powiększeniu lepszą jakość zapewni lornetka o większym obiektywie, ponieważ zbiera on więcej światła.
 

> Jaką regulację lornetki wybrać?

 
Niektóre lornetki wyposażone są w system regulacji w postaci centralnego pokrętła.
 
Niektóre modele lornetek posiadają regulację dioptryczną (system pozwalający ustawić ostrość w zależności od wzroku użytkownika), która służy kompensacji różnic ostrości widzenia między prawym a lewym okiem. Ten typ regulacji zalecamy osobom noszącym okulary korekcyjne.
 
W lornetkach Orao 6x25 FIXed FOCUS ostrość ustawiona jest fabrycznie, na stałe. Nie trzeba więc dokonywać żadnej regulacji, aby obserwować obiekty oddalone o co najmniej 10 metrów. System ten jest bardzo łatwy w użytkowaniu, w związku z czym idealnie nadaje się dla dzieci.
 
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oceń
Napisz swoją opinię
GORA STRONY